Adwords

Belirli ülke, şehir, dil veya cihaz tipi seçimi yapılabilen, farklı reklam modelleriyle markaların vazgeçilmez dijital pazarlama kanallarındandır. Hızlıcı bir şekilde yeni müşteri kazanmak, marka bilirliğini arttırmak isteyen işletmelerin ilk başvurduğu pazarlama stratejisi olarak da bilinir.

Arama Ağı Reklamları – Mobil Arama
Mobil arama reklamları sadece telefon üzerinden bulunmak isteyen işletmeler için oluşturulan bir reklam modelidir. Arama ağı reklamları içinde bulunur fakat sadece mobil odaklıdır ve masaüstü/dizüstü bilgisayarlardan yapılan aramalarda görünmez.

Arama Ağı Reklamları
Google üzerinden arama yapıldığında ilk sırada çıkan [reklam] yazılı sonuçlardır. Teklif usulü çalışan reklam modeli, tıklama başı daha çok para teklif eden işletmeyi ön plana almaktadır. Burada önemli olan müşteri getirecek doğru anahtar kelimelerin belirlenmesiyle yapılacak optimizasyonlardır. Bu sayede işlemler sonrası her tıklama için yapılan maliyet düşerken, verimlilik ve geridönüşler de artmaktadır.

Görüntülü Reklamlar – Anahtar Kelime Hedefleme
Belirli anahtar kelimeler belirlenerek bu anahtar kelimelerin geçtiği her sayfada görsel reklamlarımız anlık teklif oranlarına göre daha az veya çok görünmektedir.

Görüntülü Reklamlar – Yerleşim Hedefleme
Sadece belirlenecek sitelerde görsel reklam çıkılabilen bir reklam modelidir. Örneğin; sadece www.siteadresi.com sitesinde reklamımız gösterilsin şeklinde seçim yapılabilmektedir.

Görüntülü Reklamlar – Konu Hedefleme
Google tarafından belirli konulardaki siteler yine belirli bir kitle için sınıflandırılmıştır. Bu sayede tek tek site seçmek yerine uygun ve ilgili bir konuyu seçiyoruz, böylece sadece o konuya ait sitelerde reklamlar gösterilebilmektedir...

Görüntülü Reklamlar – Demografik Hedefleme
Görsel reklamlar sadece belirli bir hedef kitleyi kapsıyorsa (Örn; cinsiyet, yaş veya ebeveynlik durumu) buna göre seçim yapabiliyor ve reklamlar sadece belirlenen kriterlere uygun kişilere gösterebiliyor.

Yeniden Pazarlama – Remarketing
Remarketing (Yeniden Pazarlama) Websitenize gelen kullanıcılara başka siteleri ziyaret ettiklerinde reklamınızı tekrar göstererek satın almaya teşvik eden bir reklam modelidir. Burada en önemli unsuru, konu kullanıcılara çıkılacak reklamın zaman ve görseli oluşturmaktadır.

Ürün Listeleme – Alışveriş Reklamları (Shopping)
Ürün listeleme (Alışveriş) reklamları Google üzerinde blirlenen anahtar kelimerle arama yapan kişilere gösterilen reklam modelidir. Bu reklam modeli genel olarak e-ticaret siteleri tarafından tercih edilmektedir.

Gmail Reklamları
Gmail kullanıcılara çıkan reklam modelidir. Bu reklam modelinde önemli olan reklamlın doğru zamanda doğru kullanıcıların karşısına çıkarılmasıdır.

Video Reklamları (Youtube)
Youtube üzerinde bir video izlemek için girdiğinizde video öncesinde veya ortasında çıkan reklam modelidir.

Video Reklamları – Banner
Video reklamları izlerken hemen video önünde veya video yanında şerit şeklinde, videoyu bölmeyen reklam modelidir.